Закис азоту («звеселяючий газ»): це шкідливо?

Інформація в даній статті надана в пізнавальних цілях і не може бути використана для самодіагностики, самостійного лікування і не замінює консультації лікаря.
закис азоту («звеселяючий газ»): це шкідливо
Зміст
  1. Поява закису азоту в історії
  2. Чи шкідливий закис азоту?
  3. Закис азоту - це не седація!

Що Ви знаєте про закис азоту, так званий «звеселяючий» газ в стоматології? Шкідливо це чи корисно, як часто це використовується, чи ефективно це? Ми зібрали відповіді на всі ці питання в одній статті.

Поява закису азоту в історії

Вперше закис (або оксид) азоту був виявлений ​​Джозефом Прістлі в 1772 році, який займався вивченням природних газів (закис азоту зустрічається в грунті землі і на глибинах океану). Він говорив про нього, як про «рекреаційну» речовину, здатну викликати ейфорію і дисоціацію.

У стоматологію закис азоту прийшов в 1846 році, завдяки лікарю Горацію Уеллсу з Бостона. Прийшов, правда, забавним шляхом: під час демонстрації газу лікар проводив хворобливу операцію і оскільки газ був використаний неправильно, пацієнт скрикнув від болю, а лікар … почав сміятися. Проте, з часом Уеллс удосконалив технологію подачі газу, і він почав активно використовуватися в процесі стоматологічного лікування.

Чи шкідливий закис азоту?

Американська стоматологічна асоціація провела серію досліджень з використанням закису азоту і довела, що дана речовина абсолютно безпечна для дітей і дорослих. При проведенні операцій використовується не чистий азот, а його поєднання з киснем.

У газу немає побічних ефектів, однак є після-ефекти: відчуття байдужості (що і називається дисоціацією), невелике запаморочення або розслаблення. Деякі пацієнти взагалі не відчувають подібних ефектів. Відновлення організму після використання закису азоту відбувається досить швидко – зазвичай протягом декількох хвилин. Для кращого анестезуючого ефекту стоматологи радять не приймати їжу за 2 години до операції.

Закис азоту – це не седація!

Закис азоту вважається найлегшою формою анестезії. Під впливом закису азоту пацієнти розслаблюються, але перебувають в свідомому стані на відміну від седації, при якій вони буквально сплять під час операції.

Іншою відмінністю між седацією і закисом азоту також є відновлення організму: як ми вже згадали, при використанні закису азоту людина приходить до тями вже через кілька хвилин після операції, але після лікування зубів під седацией він може бути млявим, втомленим, пригніченим протягом півгодини або декількох годин. Про це обов’язково попереджають стоматологи перед операцією і радять не водити машину або не займатися ніякої кропіткою і мануальною роботою.

Закис азоту служить відмінним способом подолання дитячої і навіть дорослої тривожності перед стоматологом, якщо таку тривожність не вдається приборкати звичайними способами (поступове знайомство з лікарем і інструментами, перегляд мультиків / відео, ігри зі стоматологом ті ін.)

Бишук Богдан Михайлович
Бишук Богдан Михайлович

Медичний директор SKYCLINIC. Спеціаліст з медичного менеджменту. Практикуючий лікар-стоматолог, ортодонт з 15-ти річним стажем. Веде консультативний прийом пацієнтів з клінічними ситуаціями високого ступеня складності. Регулярний учасник профільних форумів і конгресів. В практиці робить основний акцент на комплексний підхід у вирішенні складних клінічних ситуацій і турботу про пацієнта, що гарантує отримання ідеального результату. Богдан Михайлович є ментором для Команди SKYCLINIC. Під його керівництвом проходила своє становлення ортодонт Анна Сергіївна.

Коментарі закриті.

Супутні послуги