Як виникли металокерамічні коронки?

Інформація в даній статті надана в пізнавальних цілях і не може бути використана для самодіагностики, самостійного лікування і не замінює консультації лікаря.
як виникли металокерамічні коронки
Зміст
  1. Історія виникнення металокераміки, як матеріалу
  2. 1980-ті: вдосконалена техніка нанесення
  3. 1990-ті роки: серйозний крок вперед
  4. 2000-ні і до сьогодні: золотий час вінірів

Що Ви знаєте про металокерамічні коронки? Чи є вони одним з популярних видів протезування у Вашій клініці або області? Багатьом пацієнтам це може здатися старомодним, однак металокераміка досі «тримає марку».

Конкурентами металокераміки стали цільна кераміка і цирконій, тому що вони більш естетичні, однак, міцність і доступність, яку демонструють металокерамічні коронки, як і раніше залишаються дуже цінними в протезуванні зубів.

Історія виникнення металокераміки, як матеріалу

Перша спроба з’єднати кераміку з металом була зроблена в 1728 році. Вона була не зовсім вдалою, тому в 1889 році техніки змінили стратегію виготовлення і спробували обпекти кераміку на платинової пластині. Це злегка поліпшило ситуацію, проте не давало потрібної функціональності.

Ближче до 1960-х р зубним технікам нарешті вдалося створити функціональну модель на базі кераміки і металу. Компанія VITA була першою, хто представив металокерамічну продукцію в різних відтінках на стоматологічному ринку. Тепер вона була чіпкою, естетичною і сумісною з емаллю. В добавку були запропоновані сплави не тільки зі звичайного медичного металу, але і дорогоцінні метали.

Починаючи з 60-х років, металокераміці довелося пройти багато змін: змінити форми і структуру металевих каркасів, досліджувати способи їх швидкого виготовлення, забезпечити хороші амортизуючі властивості кераміки. Все це забезпечило стоматологічній індустрії більшу впевненість у своїй роботі і продуктах, адже ризик тріщин, сколів, випадання і стирання коронки зменшився в рази.

1980-ті: вдосконалена техніка нанесення

Оскільки щільність кераміки забезпечується якістю нашарування керамічної маси, в 1980-х роках перед техніками постало питання зміни керамічної структури. У цей час з’явилося багато нових відтінків, краще відтворювалась анатомічна форма коронки, підвищилася її світлопроникність.

Передовим виробником металокераміки в цей період (1982 р.) була компанія Ivoclar Vivadent – вона випускала моделі, сумісні не тільки з традиційним металом, а й з іншими легкоплавучими матеріалами.

1990-ті роки: серйозний крок вперед

До 1990 року метал продовжував використовуватися в поєднанні з золотом, сріблом та іншими матеріалами. Ті, хто використовував керамічні коронки, демонстрували кращі результати на ринку.

У другій половині 1990-х років також були вдосконалені техніки виготовлення металокерамічних коронок – надходили пропозиції лазерного розплавлення і фрезерування за допомогою CAD/CAM. Дані системи продемонстрували більш високий рівень тріщиностійкості в порівнянні з попередніми моделями, особливо це стосувалося мостів на імплантатах і коронок виробництва Degussa/Ducera і Elephant. Нововведення торкнулися не тільки стоматологічного ринку, а й політики охорони здоров’я.

2000-ні і до сьогодні: золотий час вінірів

Вініри – це ультратонкі пластинки з кераміки, що встановлюються зазвичай на передню поверхню зубів. Оскільки традиційні коронки більш об’ємні, на ринку не існуває нічого більш тонкого і мініатюрного для реставрації передніх зубів. В результаті, техніки почали розробляти більш складні схеми нашарування, які б відтворили натуральну світлопроникність зубної емалі. Ivoclar Vivadent взялася за це завдання і випустила модель IPS d.SIGN, що виділяється своєю кристалічною структурою та дуже нагадує природну емаль. Саме кристали оксиапатита дали новий ривок металокераміці в технології обробки, усадки і естетики.

У сучасній стоматології СКАЙКЛІНІК найбільшим попитом користуються моделі, що дають високу функціональність за короткий час виготовлення. Поки металокераміка залишається при своїх позиціях, проте, що трапиться з нею через 20 років?

Логвинюк Микита Ігорович
Логвинюк Микита Ігорович

Лікар – стоматолог-ортопед. Стаж роботи за основним фахом становить понад 5 років. Головним напрямком в праці лікаря є відновлення зубів керамічними і цирконієвими реставраціями, такими як вініри, вкладки і коронки. Також окреме місце в практиці займає відновлення зубів цирконієвими коронками на імплантатах.

Коментарі закриті.

Супутні послуги