Все, що Вам потрібно знати про бактеріальну біоплівку

Інформація в даній статті надана в пізнавальних цілях і не може бути використана для самодіагностики, самостійного лікування і не замінює консультації лікаря.
все, що вам потрібно знати про бактеріальну біоплівку
Зміст
  1. Що таке бактеріальна плівка?
  2. Що трапляється, якщо показники біоплівки порушуються?
  3. Як визначається рівень біоплівки?
  4. Як відновлюється рівень біоплівки?

Чи чули Ви коли-небудь про таке поняття, як бактеріальна біоплівка? Зазвичай така плівка утворюється при запаленні на поверхні слизових тканин або в результаті незадовільної гігієни. Однак, це тільки вершина айсберга.

Що таке бактеріальна плівка?

Бактеріальна біоплівка – це складна екосистема, що розташовується на емалі, коронках, імплантатах, протезах, яснах, пародонтальних кишенях, слизових щік, язиці і губах. У складі біоплівки містяться не тільки різні бактерії, але і полісахариди і білкові сполуки. Контроль нормального рівня біоплівки є вирішальним в підтримці здоров’я ротової порожнини.

Біоплівка володіє особливою стійкістю – вона підтримує роботу імунної системи, рівень загальної вологості і бореться з чужими бактеріями. Продукти метаболізму, що виділяються в такій плівці, служать резервуаром поживних речовин і забезпечують її стабільність (при хороших показниках біоплівка не змиваються слиною).

Що трапляється, якщо показники біоплівки порушуються?

Якщо Ви підтримуєте здоровий спосіб життя і підтримуєте якісну гігієну рота, то бактеріальна біоплівка відновлюється сама собою при будь-яких збоях. При курінні, частому вживанні алкоголю і простих вуглеводів, рівень кислотності в біоплівці підвищується, заохочуючи розмноження таких мікроорганізмів як стрептококи і дріжджі. В результаті, зростає ризик карієсу і запалення ясен.

Як визначається рівень біоплівки?

Щоб визначити зони утворення нальоту (це і є, власне, місця боротьби плівки з бактеріями) терапевти використовують забарвлюючі розчини, які демонструють проблемні зони. Буває, що зони біоплівки не демонструються взагалі, а це свідчить про те, що біоплівка практично відсутня.

Існують різні види розчинів для зафарбовування нальоту біоплівки, і колірна лінійка ніяк не розрізняє їх за характеристиками. Результати забарвлення можуть бути від яскраво-жовтих до синіх. Одним з таких розчинів є Ivoclar Vivadent – популярний серед стоматологів тест на біоплівку, що містить флуоресцеїн. Цікаво, що під час тесту зуби, ясна, язик і інші конструкції не фарбуються і не знебарвлюються, а сам розчин видно виключно під впливом флуоресцентної лампи (при денному світлі він невидимий).

Як відновлюється рівень біоплівки?

Відновлення рівня біоплівки проводиться шляхом очищення даних областей, їх лікування (якщо потрібно) і консультації щодо ефективної гігієни рота. Ефективна гігієна рота і професійна чистка зубів особливо рекомендовані пацієнтам з брекетами, протезами та імплантами.

Миронюк Вероніка Вікторівна
Миронюк Вероніка Вікторівна

Лікар – стоматолог-пародонтолог, пародонтальний хірург зі стажем роботи понад 7 років. Розуміючи важливість здоров’я тканин пародонта (ясен і кістки), Вероніка Вікторівна визначила для себе повне занурення в пародонтологію, включаючи і хірургічну її частину. Щорічно доктор відвідує провідні профільні симпозіуми і майстер-класи, що дозволяє їй бути завжди на гребені своєї галузі.

Коментарі закриті.

Супутні послуги