Стоматит: лікування та симптоми у дітей

Інформація в даній статті надана в пізнавальних цілях і не може бути використана для самодіагностики, самостійного лікування і не замінює консультації лікаря.
Зміст
 1. Чому діти частіше хворіють на стоматит?
 2. Основні симптоми стоматиту у дітей
 3. Які бувають види стоматиту
 4. Герпетичний стоматит
 5. Кандидозний стоматит
 6. Бактеріальний стоматит
 7. Афтозний стоматит
 8. Ангулярний стоматит
 9. Діагностика стоматиту
 10. Як лікувати стоматит у дитини?
 11. Чому не варто лікувати стоматит у домашніх умовах
 12. Ускладнення при стоматиті
 13. Поради для профілактики стоматиту у дітей

Кожен з батьків чув або стикався з таким захворюванням слизової оболонки рота дитини, як стоматит. Що таке стоматит у дітей, чому він частіше зустрічається у дітей та як вчасно його вилікувати – ми розповімо у цій статті. Стоматит – це запалення слизової оболонки порожнини рота (щік, губ, язика, піднебіння та ясен). Причиною хвороби може бути як попадання бактерій ззовні, і вірус герпесу.

Лікування стоматиту у дітей віком часто проходить вдома, оскільки завжди є можливість відвідати дитячого стоматолога. Проте запалення слизової оболонки порожнини рота може виявитися як невеликими виразками, і підвищенням температури. Тому важливо здатися лікарю та призначити правильне лікування стоматиту у дітей удома.

Чому діти частіше хворіють на стоматит?

Багато хто вважає, що стоматит – це виключно дитяча хвороба. Лікування стоматиту у немовлят може стати актуальним відразу після виписки з пологового будинку. Справді, діти частіше хворіють на стоматит, однак і дорослі схильні до цього захворювання. Які найчастіші причини виникнення стоматиту у дітей?

 1. Діти мають ще не повністю сформовану імунну систему, більш сприйнятливі до бактерій та вірусів.
 2. Брудні руки маленьких дітей часто потрапляють до рота у процесі вивчення навколишнього світу.
 3. Перший контакт із вірусом герпесу зустрічається саме у дитячому віці та проявляється у вигляді стоматиту з виразками.
 4. Слизова оболонка рота у дитини більше схильна до мікротравм і попадання бактеріальної інфекції.
 5. Ослаблений дитячий імунітет, часті ГРВІ, захворювання шлунково-кишкового тракту, дефіцит вітамінів також зустрічаються в дитячому віці і впливають на появу стоматиту.
 6. Прорізування зубів, як фактор травматизації слизової оболонки та ослаблення імунітету.
 7. Спадковий фактор – часті стоматити у батьків.
 8. Наявність вогнищ інфекції у роті у дитини (зуби, уражені карієсом та його ускладненнями).
 9. Травматизація слизової оболонки брекетами або ортодонтичними пластинками.
 10. Недостатня гігієна зубів, що частіше зустрічається у дітей, ніж у дорослих.

Лікування стоматиту в дітей віком залежить від причини виникнення даного захворювання. Вибір лікарського препарату відбувається лише після огляду лікаря та проведення необхідної діагностики.

Основні симптоми стоматиту у дітей

Симптоми стоматиту в дітей віком залежить від причини його виникнення, виду захворювання та тяжкості його течії. Досвідчені батьки, які неодноразово стикаються зі стоматитом, можуть самостійно визначити дане захворювання. Попросіть дитину відкрити рот і показати місце (одне або кілька), де болить найбільше. Також варто виміряти температуру тіла.

Виділяють основні симптоми стоматиту у дітей:

 • поява болючих червоних плям, бульбашок, виразок;
 • підвищене слиновиділення;
 • можлива поява білого нальоту на слизовій оболонці рота;
 • підвищення температури, погіршення загального самопочуття, відмова від їжі, плач.

Які бувають види стоматиту

Найпоширеніші форми стоматиту в дітей віком такі:

 • бактеріальний;
 • герпетичний;
 • афтозний;
 • кандидозний;
 • ангулярний.

Стоматит у дітей, симптоми якого залежать від причини його виникнення та збудника, має гостру чи хронічну форму. Найчастіше у дітей зустрічається афтозний, герпесний та бактеріальний стоматити. Розглянемо докладніше кожен із видів захворювань порожнини рота.

Герпетичний стоматит

Герпетичний стоматит у дітей часто проявляється вперше у 2-3 роки, тому що саме в цьому віці відбувається первинне інфікування дитячого організму вірусом герпесу, який залишається з нами надалі протягом усього життя.

Головним симптомом герпетичного (вірусного) стоматиту є поява бульбашок, які лопаються з появою червоних болючих ранок. Саме поява маленьких виразок і викликає сильні болючі відчуття у дитини. Внаслідок чого дитина може відмовлятися від їжі або грудного вигодовування, плакати та вередувати. Гостра форма герпесного стоматиту у дітей часто супроводжується підвищенням температури та погіршенням загального самопочуття.

Лікування герпетичного стоматиту в дітей віком залежить від тяжкості захворювання. Виділяють легку, середньо важку та важку форми герпесного стоматиту. У разі тяжкого перебігу хвороби та сильної інтоксикації обов’язковою є госпіталізація та лікування в стаціонарних умовах, щоб уникнути ускладнень. Залежно від тяжкості захворювання призначаються препарати місцевої та комплексної дії.

У разі легкої форми хвороби можливе лікування герпесного стоматиту вдома:

 1. Місцеві антисептичні розчини, призначені відповідно до віку, відвари ромашки, шавлії.
 2. Місцеві знеболювальні гелі (використовуються перед прийомом їжі) згідно з призначеннями лікаря та віком дитини.
 3. Обов’язково багате пиття для зменшення інтоксикації (вода, грудне молоко, компот, узвар).
 4. У разі тяжчого перебігу призначаються комплексні противірусні препарати (тільки після огляду та призначення дитячого стоматолога).

Кандидозний стоматит

Кандидозний стоматит також відомий як молочниця порожнини рота. Виникає внаслідок розвитку грибкової інфекції Candida. Його поява можлива у немовлят до 1 року, тому з ним часто зустрічаються молоді батьки. Кандидозний стоматит у дітей має такі симптоми: поява білого нальоту та почервоніння слизової оболонки. На місці віддаленого нальоту залишаються ранки та ерозії, які викликають хворобливі відчуття у малюка. У тяжких випадках можливе погіршення загального стану.

Лікування кандидозного стоматиту у дітей у домашніх умовах можливе у разі підтвердження діагнозу спеціалістом та призначення відповідного лікування вдома. Як правило, лікування кандидозного стоматиту включає:

 • місцеві протигрибкові розчини чи мазі;
 • обробка слизової м’якими лужними розчинами;
 • при необхідності, у запущених випадках комплексні протигрибкові препарати після призначення лікаря;
 • правильна обробка дитячих пляшечок та сосок, іграшок, гігієна тіла матері за наявності грудного вигодовування.

Бактеріальний стоматит

Поява бактеріального стоматиту можливе у будь-якому віці. Проте, на відміну кандидозного стоматиту, частіше зустрічається в старших діток. Причиною виникнення є попадання патогенних мікроорганізмів ззовні. Як правило, гострий бактеріальний гінгівіт виникає у таких випадках:

 • на фоні ослабленого імунітету;
 • за наявності поганої гігієни порожнини рота;
 • під час прорізування зубів;
 • за наявності мікротравм слизової оболонки.

Найчастішими симптомами бактеріального стоматиту у дітей є:

 • червона, запалена та набрякла слизова оболонка;
 • поява брудно-сірих плівок;
 • неприємний запах із рота;
 • болючість під час їди, відмова від їжі, плач;
 • у тяжких випадках – підвищення температури тіла, погіршення загального самопочуття, збільшення лімфатичних вузлів.

Лікування стоматиту у дітей за наявності бактеріального збудника проводиться лише після огляду дитячого стоматолога. Як правило, лікар призначає ротові ванни або обробку слизової оболонки антисептичними розчинами або мазями, гелями. Також призначаються місцеві знеболювальні гелі перед їдою. Після усунення запальної фази гострого бактеріального стоматиту лікування проводиться мазями для швидкого загоєння слизової оболонки. При необхідності, у більш занедбаних випадках, береться мазок з подальшим посівом на виявлення збудника та призначення відповідної протимікробної терапії. Комплексна протизапальна та протимікробна терапія проводиться при тяжких перебігах хвороби.

Афтозний стоматит

Його повна назва – хронічний рецидивуючий афтозний стоматит. Причина виникнення до кінця не вивчена. Вважається, що він виникає через захворювання та патології ШКТ, анемії, дефіциту вітаміну В12, ослабленого імунітету та ін. Також важливу роль відіграє спадковий фактор. Виникнувши вперше у дитячому віці, афтозний стоматит періодично виникає протягом усього життя.

Головним симптомом афтозного стоматиту в дітей віком є ​​поява хворобливих ерозій з червоними запаленими краями, покритими білим нальотом. Дитина може скаржитися на біль під час їжі чи чищення зубів.

Лікування афтозного стоматиту в дітей віком не є складним. Застосовуються місцеві гелі для знеболювання та антисептичної обробки ерозій відповідно до віку дитини. Під час гострого запалення слід виключити надто гарячу або подразнювальну слизову оболонку їжу. Слід ретельно дотримуватися гігієни ротової порожнини, застосовуючи м’яку або монопучкову щітку. Афтозний стоматит у дітей, лікування якого спрямоване на зняття гострого запалення, включає місцеве застосування мазей для швидкої регенерації слизової оболонки рота.

Ангулярний стоматит

Ангулярний стоматит також відомий серед батьків, як “заїди”. Його особливістю є характерна локалізація – куточки рота. Ангулярний стоматит, або заїди у дитини, частіше зустрічається у старшому віці.

Причинами його виникнення є дефіцит заліза в дитячому організмі (залізодефіцитна анемія), місцева стрептококова або грибкова інфекція, зниження місцевого імунітету. Виникнення заїду можливе також після тривалого стоматологічного лікування та необхідності тримати рот широко відкритим, як результат мікротравматизації та зниження місцевого імунітету.

Лікування стоматиту в дітей віком залежить від причини його виникнення. Для цього необхідний огляд та діагностика у дитячого стоматолога для визначення точного методу лікування.

Діагностика стоматиту

Як правило, симптоми стоматиту у немовлят є достатніми для постановки діагнозу та визначення виду стоматиту. Ступінь тяжкості стоматиту також визначається після огляду та скарг пацієнта, його загального стану та температури тіла. У разі бактеріального стоматиту може знадобитися мазок зі слизової оболонки ротової порожнини для бактеріального посіву та визначення збудника захворювання. В окремих випадках дитячий стоматолог може порекомендувати та направити пацієнта до додаткових спеціалістів.

Наші фахівці з легкістю знаходять контакт з маленькими пацієнтами, завдяки чому візит відбувається швидко та з усмішкою на обличчі дитини. Дитяча стоматологія у SKYCLINIC успішно займається лікуванням стоматитів та запрошує до себе на консультацію маленьких пацієнтів.

Як лікувати стоматит у дитини?

Симптоми стоматиту та лікування у дітей є досить простим та швидким у разі легкого перебігу та відсутності ускладнень. Щоб уникнути наслідків, рекомендуємо звернутися до дитячого стоматолога-терапевта СКАЙКЛІНІК при підозрі на стоматит.

Під час візиту до стоматолога лікар знайомиться з маленьким пацієнтом, розпитує батьків і обережно оглядає порожнину рота пацієнта. При необхідності обробляє уражені ділянки та призначає місцеве та/або комплексне лікування.

Пам’ятайте, що самолікування, особливо дітей, може загрожувати ускладненнями та погіршенням самопочуття. У разі виникнення симптомів стоматиту у дитини не відкладайте та записуйтесь на консультацію до дитячого стоматолога у стоматологію SKYCLINIC.

Чому не варто лікувати стоматит у домашніх умовах

Найчастіше про те, які симптоми при стоматиті у дітей батьки дізнаються в інтернеті і пробують його лікувати самостійно в домашніх умовах. Проте багато хто забуває, що лікування без огляду та призначень фахівця може мати наслідки для здоров’я. Лікар оцінює не лише місцеві симптоми, а й загальний стан дитини. І лише тому робить призначення місцевих та/або комплексних препаратів.

Через особливості незрілого імунітету та фізіології дитини, запальні процеси розвиваються швидше, ніж у дорослих. Тому розвиток ускладнень та погіршення загального стану потребує лікарського контролю та, при необхідності, коригування призначень лікарських препаратів.

Ускладнення при стоматиті

Самолікування при стоматиті чи несвоєчасне лікування небезпечне розвитком ускладнень чи хронізацією процесу.

Що буде, якщо не лікувати стоматит у дітей? Без правильного лікування, гострий стоматит набуває більш тяжкого перебігу зі збільшенням інтоксикації, підвищенням температури, погіршенням загального самопочуття. Діти відмовляються від їжі, порушується сон, вередують. У такому разі лікування ускладнень стоматиту у дітей відбувається в умовах стаціонару.

Не затягуйте з лікуванням та запишіться на консультацію до дитячого стоматолога вже сьогодні! Наші адміністратори з радістю підберуть зручний для Вас час, а при необхідності лікарі нададуть екстрену медичну допомогу.

Поради для профілактики стоматиту у дітей

Профілактика стоматиту у дітей включає наступні прості заходи:

 • регулярна ретельна гігієна ротової порожнини, чищення зубів двічі на день після їжі. Чищення зубів дитини має здійснюватися батьками до 8-9 років;
 • регулярні планові огляди у стоматолога, регулярні чек-апи на виявлення захворювань шлунково-кишкового тракту, авітамінозів;
 • своєчасне лікування карієсу та його ускладнень;
 • збалансоване та здорове харчування дитини;
 • дотримання індивідуальної гігієни, правильне оброблення посуду та іграшок дитини;
 • обмеження вживання солодощів та газованих солодких напоїв.

Дитячі стоматологи SKYCLINIC з радістю познайомлять Ваше чадо зі стоматологією без сліз та страхів. Кожен візит маленького пацієнта відбувається у формі гри, після чого він отримує подарунок. Не відкладайте відвідування лікаря, щоб не допустити лікування ускладнень і запишіться на прийом до дитячого стоматолога вже сьогодні!

Волкова Інна Олегівна
Волкова Інна Олегівна

Практикуючий лікар – стоматолог-терапевт, ендодонт. Стаж роботи за основним фахом становить понад 9 років. Основна спеціалізація лікаря – лікування карієсу зубів і його ускладнень (ендодонтичне лікування – лікування каналів зубів). Інна Олегівна – регулярний учасник стоматологічних форумів і майстер-класів.

Коментарів немає

Супутні послуги