Що таке перехресний прикус і як це лікується?

Інформація в даній статті надана в пізнавальних цілях і не може бути використана для самодіагностики, самостійного лікування і не замінює консультації лікаря.
що таке перехресний прикус і як це лікується
Зміст
  1. Що таке перехресний прикус?
  2. Типи перехресних прикусів
  3. Лікування перехресного прикусу

Чи говорить Вам про щось фраза «У Вас перехресний прикус»? Якщо ні – не переживайте, 95% пацієнтів не розуміють, про що мова, якщо стоматолог-ортодонт підтверджує цей діагноз. Для початку важливо знати, що це аномалія розташування щелеп, а також, що перехресний прикус піддається лікуванню.

Що таке перехресний прикус?

Найпростішим визначенням перехресного прикусу (з англ. «Crossbite») можна назвати ненормальне співвідношення верхньої і нижньої щелепи, при якому цілі відділи нижньої щелепи або окремі зуби перекривають верхню щелепу.

Перехресні прикуси можуть передаватися у спадок, але вони також можуть бути і придбаними, наприклад, перехресний прикус у маленьких дітей можуть бути спровоковані неправильним прикладанням пляшки або грудей.

Типи перехресних прикусів

Розділяють два типи перехресного прикусу: передній і бічний. Передній – це коли верхня щелепа в передньому відділі западає в нижню, бічний – коли бічні зуби нижньої щелепи перекривають зуби верхньої. Обидва цих типа можуть бути виправлені за допомогою ортодонтичних конструкцій, і чим раніше це буде зроблено, тим краще, особливо в організмі, що росте.

Основними ознаками, крім естетичного дефекту, є болі в щелепі, розлади СНЩС (скронево-нижньощелепного суглоба), рецесія ясен, бруксизм, зміна рис обличчя, асиметрія обличчя. Найнебезпечнішим у змінах будь-якого прикусу вважається факт повільного переміщення, тобто в молодому віці поява перехресного прикусу може бути слабо помітною, але в старшому Ви вже зможете помітити серйозну різницю в положенні щелеп і обрисах обличчя і виправити ці моменти можна буде тільки за допомогою ортогнатичної хірургії, що змінює положення і розміри щелеп.

Лікування перехресного прикусу

Стоматолог при огляді щелепи відразу може помітити перші ознаки перехресного прикусу. Якщо наявність викривлень помітно вже в дитячому віці, найефективнішим способом зміни посмішки є ортодонтичне лікування в період зміни молочних зубів на постійні (в більш старшому віці це теж можливо, але потрібно більше часу на виправлення).

Залежно від ступеня викривлення стоматолог-ортодонт може призначити різні апарати – брекети, елайнери, пластинки, піднебінний розширювач. В крайньому випадку, якщо аномалії настільки складні, що установка брекетів сильно не змінить ситуацію, застосовується кісткова пластика і ортогнатична хірургія. Детальна ортодонтична діагностика допомагає визначити найкращий спосіб лікування для кожного окремого випадку.

Багато фахівців практикують комбіноване використання апаратів, наприклад, розширювачі і брекети або брекети і пластинки. Розширювачі збільшують простір між зубами, щоб потім зуби можна було перемістити на своє місце. Зазвичай розширювачі незнімні, але є і знімні моделі, що встановлюються на ніч. При підготовці методів лікування також враховуються персональні побажання пацієнта, адже чиїсь діти або сам пацієнт можуть працювати з публікою і носіння помітних брекетів може вплинути на його роботу.

Якщо Ви не знаєте, який із способів лікування Вам підійде краще, в стоматологічній клініці СКАЙКЛІНІК часто можна візуально оцінити вигляд тих чи інших апаратів вже на зубах пацієнтів (тобто, завдяки прикладам робіт лікарів клініки).

Мартинчук Анна Сергіївна
Мартинчук Анна Сергіївна

Практикуючий лікар-ортодонт зі стажем більше 9 років. Анна Сергіївна є активним учасником багатьох ортодонтичних спільнот, регулярно відвідує профільні конгреси та майстер-класи. Успішно проводить ортодонтичне лікування всіх вікових груп пацієнтів. У своїй практиці віддає перевагу найбільш результативним методам лікування, зокрема індивідуальним пластинкам, елайнерам і самолігуючим брекетам.

Коментарі закриті.

Супутні послуги