Ксеростомія або сухість у роті: ознаки і способи лікування

Інформація в даній статті надана в пізнавальних цілях і не може бути використана для самодіагностики, самостійного лікування і не замінює консультації лікаря.
ксеростомія або сухість у роті: ознаки і способи лікування
Зміст
 1. Що викликає ксеростомію?
 2. Які ознаки ксеростомии?
 3. До чого призводить сухість у роті?
 4. Як лікується ксеростомия?

Багато пацієнтів після 50-ти починають страждати ксеростомією – підвищеною сухістю в роті. Деяких людей ця хвороба досягає раніше, у деяких він проявляється, як наслідок прийому деяких медикаментів. Чому так відбувається? Давайте розберемося.

Що викликає ксеростомію?

 • Як це не банально – це замало пиття: організму недостатньо рідини, щоб розподілити її на всі необхідні зони.
 • Деякі хронічні захворювання, які впливають на секрецію слинних залоз, а також певні форми лікування, наприклад, хіміотерапія в області голови та шиї.
 • Реакція на прийом деяких препаратів, наприклад, анальгетиків, антигістамінних препаратів, гіпотензивних засобів, антидепресантів і діуретиків (ефект посилюється, якщо приймаються відразу кілька з перерахованих вище засобів).
 • Проблеми з функціональністю щелепної системи – дихання з відкритим ротом, проблеми з жуванням (відсутність зубів, неефективні протези), бруксизм.

Ну і наостанок, стрес також є причиною, що викликає сухість у роті.

Які ознаки ксеростомии?

 • густа, в’язка слина;
 • потріскані губи;
 • рецесія і запалення ясен;
 • запалення (печіння) слизових щік, губ, піднебіння і язика;
 • прискорене утворення нальоту і каменів;
 • ризик появи карієсу;
 • неприємний запах з рота.

До чого призводить сухість у роті?

Як мінімум, сухість змінює кислотний і водний баланс ротової порожнини, а це провокує появу таких захворювань як карієс, ерозія зубної емалі і гінгівіт.

Як лікується ксеростомия?

Спершу визначається причина сухості:
– якщо це зневоднення, тоді пацієнтові необхідно приймати більше рідини протягом дня;
– якщо це наслідок прийому деяких препаратів, лікар намагається знайти аналоги, які не викликають сухості;
– якщо проблема в функціональності, питання вивчається детальніше.

Тільки після того, як було продіагностовано попередні три пункти, можна починати профілактичні заходи, наприклад, виписувати спеціальні ополіскувачі або призначити фторування зубів.

Фторлак або гель. Одним з найпопулярніших продуктів, що використовуються в стоматології є лак Fluor Protector S або Fluor Protector Gel – він зволожує поверхні зубів і добре всмоктується в пори емалі. Основою лаку і гелю є фторид амонію, попередньо концентрований, оскільки використання чистого фториду шкідливо для здоров’я. Також в складі даних продуктів є кальцій і фосфат.

Зволожуюча фторуюча паста. Одним з таких продуктів є ZoomIt. Він підходить для щоденного чищення зубів і часто використовується пацієнтами, як зубна паста. У складі такої пасти є ксиліт і провітамін D-пантенол. Вона також виготовляється з натуральним рівнем кислотності рН і не містить абразивів. Такі інгредієнти забезпечують харчування слизових і емалі, заспокоєння роздратованих областей, приємний смак і запах.

ZoomIt не піниться так сильно, як зубна паста, тому він не вимагає ополіскування після застосування. Для пацієнтів з запаленими слизовими і яснами це дійсно має значення.

Якщо Ви хочете запобігти появі сухості, намагайтеся пити достатньо рідини і уважно вивчати інструкції прийнятих препаратів – так Ви самі зможете зберегти своє здоров’я без додаткових візитів до стоматолога.

Миронюк Вероніка Вікторівна
Миронюк Вероніка Вікторівна

Лікар – стоматолог-пародонтолог, пародонтальний хірург зі стажем роботи понад 7 років. Розуміючи важливість здоров’я тканин пародонта (ясен і кістки), Вероніка Вікторівна визначила для себе повне занурення в пародонтологію, включаючи і хірургічну її частину. Щорічно доктор відвідує провідні профільні симпозіуми і майстер-класи, що дозволяє їй бути завжди на гребені своєї галузі.

Коментарі закриті.

Супутні послуги