Чутливий і нечутливий дентин – яка між ними різниця?

Інформація в даній статті надана в пізнавальних цілях і не може бути використана для самодіагностики, самостійного лікування і не замінює консультації лікаря.
чутливий і нечутливий дентин – яка між ними різниця
Зміст
  1. Що робить дентин чутливим?
  2. Що робить дентин нечутливим?
  3. Перевірка чутливості дентину

Дентин – це перший шар після емалі, який відповідає за чутливість зуба. За ним слідує ще більш чутливий шар – пульпа, тому що вона наповнена капілярами і нервовими канальцями. Цікавий факт, що не весь дентин є чутливим і зараз ми розповімо чому.

Що робить дентин чутливим?

Дентин під мікроскопом виглядає, як кісткова тканина без кісткового мозку, оскільки його структура являє собою сукупність кальцинованих крихітних канальців. У кожному такому канальці є рідина і одонтобластова клітина, пов’язана з нервовим волокном, що досягає пульпи. Будь-який контакт канальця з холодним або гарячим може викликати неприємні відчуття і чим більше канальців порушено, тим більше виражені хворобливі відчуття.

Що робить дентин нечутливим?

Буває, що деякі канальці втрачають чутливість. Такий дентин в стоматології називають склерозованним. Склерозованний дентин нечутливий, тому що його канальці кальцифіковані і більше не реагують на подразники.

Склерозованний дентин з’являється з ряду причин: через прогресуючий карієс, стирання емалі, в процесі пломбування зубів. Утворення склерозованного дентину внаслідок пломбування зубів є найчастішою причиною втрати чутливості, оскільки під ним утворюється ще один шар дентину (вторинний), який відсуває пульпу від зони ураження. Вторинний дентин не чутливий, оскільки в ньому немає канальців з рідиною і одонтобластами.

Перевірка чутливості дентину

Наявність живого дентину виявляється за допомогою холодової проби. Якщо пацієнт реагує при направленні на зуб холодного струменя повітря, але при цьому чутливість швидко проходить, це означає – зуб живий і дентин чутливий; якщо больові відчуття не проходять тривалий час – це говорить про запалення нерва зуба; якщо ж пацієнт зовсім нічого не відчуває – це говорить про можливий періодонтит і загибель нервового пучка зуба.

Позитивна, але не тривала реакція на холодову пробу може також говорити про гіперчутливость зуба. В такому випадку, необхідно провести фторування зуба.

Коментарів немає

Супутні послуги