Боремося з бруксизмом (скреготом зубів) у дітей і дорослих

Інформація в даній статті надана в пізнавальних цілях і не може бути використана для самодіагностики, самостійного лікування і не замінює консультації лікаря.
боремося з бруксизмом (скреготом зубів) у дітей і дорослих
Зміст
  1. Бруксизм виникає через низку причин, а саме:
  2. Лікування скреготу зубів

Скрегіт зубів – чи варто сприймати дане явище, як захворювання? Якщо Ви зрідка помічаєте за собою або за своєю дитиною скрегіт зубами (стоматологічною мовою «бруксизм»), дане явище не повинно викликати у Вас особливого хвилювання, проте якщо бруксизм спостерігається щоночі під час сну, це може викликати пошкодження емалі аж до стирання зубів.

Ступінь тертя та тиску при бруксизмі настільки висока, що змін піддаються навіть пломби – спостерігаються тріщини і розколювання. Внаслідок постійного тертя края натуральних зубів стираються, що може викликати неприємні відчуття і травмувати слизові, аж до болю в щоках і вухах. Емаль стирається до рівня дентину, оголюючи дентинні канальця, що перетворює звичайне вживання їжі в неприємний процес.

У дітей зубний скрегіт може спостерігатися деякий час, проте деякі пацієнти переносять бруксизм і у доросле життя. Думки стоматологів-ортодонтів сходяться до висновку, що причиною бруксизма є проблеми з прикусом, проте дане явище потребує більш детального дослідження. Єдиним аргументом, постійно підтверджуються на сьогоднішній день, є те, що бруксизм передається у спадок, а також може бути результатом стресу і занепокоєння. Теорії про наявність глистів у дітей з бруксизмом можна використовувати тільки як страшні казки, але не клінічно доведений факт.

Бруксизм виникає через низку причин, а саме:

  • нерівномірний розвиток верхньої і нижньої щелеп;
  • стрес, страхи, гнів – емоції, що не дають людині розслабитися під час сну;
  • аномалії розвитку щелепно-лицевої ділянки та носоглотки.

Лікування скреготу зубів

Лікування скреготу зубів

 

При плануванні лікування бруксизма стоматолог намагається вирішити проблему шляхом тренування м’язів щелепи. Пацієнт щодня повинен виконувати кілька вправ:

  1. Намагатися контролювати стискання щелеп протягом дня. Наприклад, під час роботи людина мало говорить, не жує, не використовує міміку обличчя. У такі моменти слід розслабляти м’язи щелепи – утворити вільний простір між двома щелепами, тримаючи рот закритим. Щоб утримати таку позицію, можна доторкнутися язиком до піднебіння. Дана вправа також слід повторювати перед сном, якщо напади відбуваються в нічний час.
  2. Робити масаж лицьових м’язів. Процедура проста: потрібно стиснути долонями ділянку між двома щелепами, захопивши область шиї під щелепою. Рухи повинні бути кругові, з невеликим тиском. Під час процедури такі відчуття, як біль і спазми служать ознакою напруги, тому при їх виникненні масаж варто припинити.

У комплекті з даними вправами або як наступний етап лікування також використовується спеціальна каппа, що надягають на ніч, яка буде захищати зуби від стирання.

 

Якщо масаж і розслаблюючі вправи не дають результату, потрібно шукати причину в психологічному стані – цілком можливо, що бруксизм є фізичною відповіддю організму на стрес. Пробуйте медитацію, глибоке дихання, заняття спортом, танцями або хендмейдом. Ми особисто знаємо випадки, коли подібні заняття зводили бруксизм на «ні».

Пам’ятайте – бруксизм не страшний, якщо знайти його причину. Знайдіть причину і наслідки перестануть завдавати дискомфорт.

Мартинчук Анна Сергіївна
Мартинчук Анна Сергіївна

Практикуючий лікар-ортодонт зі стажем більше 7 років. Анна Сергіївна є активним учасником багатьох ортодонтичних спільнот, регулярно відвідує профільні конгреси та майстер-класи. Успішно проводить ортодонтичне лікування всіх вікових груп пацієнтів. У своїй практиці віддає перевагу найбільш результативним методам лікування, зокрема індивідуальним пластинкам, елайнерам і самолігуючим брекетам.

Коментарі закриті.

Супутні послуги